شهردار شیراز:

حرکت به سمت جهانی شدن شهر ملی دوچرخه /ترویج دوچرخه سواری خانوادگی

شهردار شیراز و رئیس کارگروه شهر ملی دوچرخه از اتمام فاز مطالعاتی و تکمیل رینگ دوچرخه سواری در محدوده‌های شهرداری برخی از مناطق این کلانشهر از جمله یک، شش و یازده در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون دوچرخه سواری ، حيدر اسكندرپور در ديدار با رئيس هيات دوچرخه سواري فارس بیان کرد: خوشبختانه امروز يك رقابت خوبی بين شهرداران مناطق یازدهگانه شيراز در ايجاد زير ساخت‌هاي مسیر دوچرخه سواري و پياده راه ايجاد شده است.

او با بیان اینکه سطح فرهنگ مردم شيراز اين بستر را ايجاد كرده تا نسبت به بسياري از شهرها در رشته‌هاي ورزشي پيشگام باشيم، بر لزوم ترویج دوچرخه سوای خانوادگی تاکید کرد و گفت: البته نمی‌توان همگامی و نگرش مثبت جامعه روحانيت فارس و مراجع فرهنگی را در اين ماجرا نادیده گرفت.

شهردار شيراز همچنین با اشاره به طراحی ۹ ماهه مسیر پیاده راه چمران جنوبی، عنوان کرد: در این پياده راه مسيرهاي مجزایی از جمله دوچرخه سواری تعریف شده است.

اسکندرپور این پروژه را كاری درجه يك در فضاي شهري معرفی و ابراز امیدواری کرد که تا پایان امسال به بهره برداری برسد.

رئیس هیأت دوچرخه سواری فارس نیز در این نشست تلاش‌ شهردار شیراز در حوزه‌هاي فرهنگي، شهري و ورزشي را قابل تقدير دانست و افزود: خوشبختانه شاهد همسويي نگاه انسان محور شهردار این کلانشهر با نگاه هيات دوچرخه سواري هستیم.

محمدجواد كشاورز با اشاره به یکی از موضوعات مورد ارزيابي شهرداران مبنی بر‌ايجاد زير ساخت‌هاي مسیر دوچرخه سواري در مناطق یازدهگانه، تاکید کرد: دوچرخه سواری مستلزم آموزش و سپس فرهنگسازی به عنوان یک سیستم حمل و نقلی است.

او گفت: شایسته کلانشهری مانند شیراز نیست که هنوز برخی نمی‌دانند که دوچرخه سورای به آموزش و اطلاع از مسائل ایمنی نیاز دارد.

رئیس هیأت دوچرخه سواری فارس همچنین خواستار همکاری شهرداران مناطق با هیأت متبوع جهت بررسی مسائل فنی مسیر دوچرخه سواری شد و تصریح کرد: يکی از مطالبات مردم در پياده راه‌های سلامت، ایجاد مسیر دوچرخه سواري است.

کشاورز با بیان اینکه شاهد اتفاق مطلوبی در بحث استعداد يابي با راه‌اندازی پيست‌هاي آموزشي هستیم، اظهار کرد: این مهم موجب جذابیت بیشتر این رشته ورزشی در اذهان عمومی و در رده‌های سنی مختلف شده است.

او با ابراز خرسندی از اینکه شهرداری منطقه ١١ نسبت به ایجاد موضوع فوق اهتمام ویژه‌ای داشته، گفت: در این راستا مقرر شده که هیأت دوچرخه سواری استان نقشه راه‌اندازی پیست آموزشی ویژه این منطقه را تهيه و تدوین کند.

رئیس هیأت دوچرخه سواری فارس در بخش پایانی از سخنان خود با تشریح عملکرد این هیأت طی ماه‌های اخیر، بیان کرد: دوره جدید مدیریت هيات با يك تيم جوان و فني، صاحب نظر از دی ماه ۹۸ آغاز شده و در نخستین گام، میزبان اردوی تیم ملی دوچرخه سواری که عازم مسابقات آسیایی بودند، شدیم. 

کشاورز یادآور شد: تنها مدال آسیایی این دوره از مسابقات مربوط به خانم فرانک پرتو آذر، دوچرخه سوار فارسی بود که با کسب آن، نام تنها مدال آور تاریخ دوچرخه سواری بانوان را از آن خود کرد.

بنابراين گزارش، در اين ديدار مقرر شد آیین نامه شهر ملی دوچرخه در شيراز اجرايي شود. شهردار شيراز نيز در اين باره به عنوان رئیس اين کارگروه گفت: شهرداري اين كلانشهر به سمت جهانی شدن شهر ملی دوچرخه در حال حركت است.